scorecardresearch

Alabalık üreticileri hedef büyüttü (30.03.2013)

608 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 5 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Türkiye'de alabalık üretiminde önemli bir yere sahip olan Elazığ'ın Keban ilçesindeki üreticiler, 2013 yılında 10 milyon avroluk ihracat hedefliyor.

Elazığ'ın Keban ilçesindeki alabalık üreticileri, 2013 yılında hedeflerini 10 milyon avroluk ihracat olarak belirledi.

Elazığ İl ve İlçeleri İç Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Tuncay Kaya, Keban ilçesinde 1995 yılında sınırlı sayıda tesiste yılda 30 ton kapasiteyle başlanan alabalık üretiminin, birliğe bağlı 103 işletmede yılda yaklaşık 32 bin tona ulaştığını söyledi.

Balık üretim kapasitesinin yanı sıra profesyonel firma sayısının da artmasına yönelik girişimlerinin olduğunu ifade eden Kaya, ihracat için profesyonel firmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kaya, ihracatı bölgedeki balıkçıların daralan iç piyasaya karşı nefes alabilecekleri platform ve fiyat kırmadan ürünlerini iyi fiyattan satabilecekleri pazar olarak gördüklerini ifade etti.

İlçede yaklaşık 5 yıl önce il dışındaki firmalar üzerinden alabalık ihraç edildiğini belirten Kaya, direkt ihracatın ise geçen yıl başladığını söyledi.

2012 yılında 3,5 milyon avroluk ihracatları olduğunu vurgulayan Kaya, 2013 yılında minimum 10 milyon avroluk alabalık ihraç etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kaya, özellikle Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta müşterilerinin füme, dondurulmuş fileto, temizlenmiş donmuş balık tercih ettiklerini vurguladı...

www.facebook.com/groups/balikcilartv/
www.balikcilar.web.tv/
Etiketler