scorecardresearch

Mersin balığına popülasyon desteği (25.03.2013)

637 izlenme
Kategori Ulusal Kanallar
Eklenme Tarihi 5 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Değerli havyarı ile ekonomik balıklar arasında yer alan Mersin balığının popülasyonunun artırılması amacıyla Rusya'dan 9 ay önce getirilen 30 bin yumurtadan elde edilen 26 bin yavru Mersin balığının ağırlıkları 1 kilograma ulaştı.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Yılmaz Emre, enstitü ve özel sektörün desteği ile 9 ay önce Rusya'dan 30 bin Mersin balığının yumurtasının getirildiğini söyledi.

Yumurtalardan elde edilen yavruları büyüklüklerine göre ayırarak havuzlara yerleştirdiklerini anlatan Emre, Mersin balığının biyolojik özelliklerinin tespiti, sağlıklı ve hızlı büyümesi için bir takım çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Yumurtasından havyar yapılan Mersin balığının 4 metre büyüklüğe ve 160 kiloya kadar ulaşabildiğini vurgulayan Emre, balığın yumurtasının alınmasından sonra etinin de değerlendirilip ekonomiye kazandırılabildiğini kaydetti.

Yılmaz Emre, Mersin balıklarının büyük kısmının Karadeniz, Hazar, Azak Denizi ve nehir ağızlarında yaşadıklarını, ancak aşırı avlanması sonucu sayılarının azaldığına dikkati çekti.

Enstitüde Mersin balığı yetiştirmeye devam edeceklerine işaret eden Emre, ilerleyen zamanlarda Mersin balığının yumurtalarının üretilmesi için de çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

www.facebook.com/groups/balikcilartv/
www.balikcilar.web.tv/
Etiketler